Система дистанційного бездротового радіаційного моніторингу
DOI:
https://doi.org/10.15802/ecsrt2017/137710Ключові слова:
радіоактивне випромінювання, радіаційна безпека, датчик Гейгера-Мюллера, хмарні технології, мікроконтролер, моніторинградіоактивне випромінювання, моніторингАнотація
У статті розглянута система дистанційного бездротового радіаційного моніторингу у складі чотирьох функціональних блоків: датчика радіоактивного випромінювання на основі дозиметра СБМ-20; потужного мікроконтролера керування ChipKIT; хмарного сервісу для обробки даних та веб-інтерфейсу для перегляду статистики результатів вимірювання. Мікроконтролер призначено для відправки кожні 5 хвилин даних до хмари в вигляді буферу з використанням WebSocket або HTTP запитів. Апаратна частина розробленої системи здатна адаптуватись до датчиків різних типів, а не лише дозиметра. Передбачено збільшення кількості сенсорів за рахунок вільних аналогових виходів на платі мікроконтролера. Основними складовими програмного забезпечення хмарного сервісу є сервер та база даних, котрі виконують обробку та збереження результатів вимірювань, відправку повідомлень при фіксації змін. Сервер отримує дані через API, зберігає та здійснює їх візуалізацію в веб-застосунку, що дозволяє користувачу взаємодіяти з сенсорами. Застосування хмарних технологій надає можливість отримувати та зберігати дані в великих об’ємах, централізовано та незалежно від інших систем. Розроблене програмне забезпечення є універсальним та може використовуватись в принципово інших моніторингових системах, на будь-якому сервері або локальній машині. Застосунок легко масштабується для використання у моніторингу промислових та транспортних підприємств, житлової зони всередині будівель та відкритої території, забезпечуючи потрібну автономність, стабільність та економію ресурсів.
Посилання
Норми радіаційної безпеки України (НРБУ-97); Державні гігієнічні нормативи [Текст]. – К.: Відділ поліграфії Українського центру держсанепіднагляду МОЗ України, 1997. – 121 с.
Виноградов, Ю. А. Ионизирующая радиация: Обнаружение, контроль, защита [Текст] / Ю. А. Виноградов. – М,: СОЛОН-Р, 2002. – 224 с.
Sarangapani, О. Wireless Ad Hoc and Sensor Networks [Text] / О. Sarangapani. – CRC Press, 2007. – 486 p.
Verdone, R. Wireless Sensor and Actuator Networks [Text] / R. Verdone, D. Dardari, G. Mazzini, A. Conti. – Academic Press, 2008. – 392 p.
Qing, L. Design of a distributed energy-efficient clustering algorithm for heterogeneous wireless sensor network [Text] / L. Qing, Q. Zhu, M. Wang // Computer Communications. – 2006. – Vol. 29. – P. 2230-2237.
Energy-balanced density control to avoid energy hole for wireless sensor networks [Text] / J. Jia et al. // International Journal of Distributed Sensor Networks. – 2012. – Vol. 20. – P. 112.
Буров, Є. М. Комп’ютерні мережі [Текст].: підручник / Є. В. Буров. – Львів: Магнолія, 2010. – 262 с.
Mell, P. The NIST Definition of Cloud Computing [Text] / Р. Mell, Т. Grance // Recommendations of the National Institute of Standards and Technology. – NIST, 2011. – 7 р.
Бараночников, М .Л. Приёмники и детекторы излучений [Текст]. Справочник / М. Л. Бараночников. – М: ДМК Пресс, 2012. – 640 с.
Соммер, Д. Программирование микроконтроллерных плат Arduino/Freeduino [Текст] / Д. Соммер. – СПб.: БХВ-Петербург, 2012. – 256 с.
Голощапов, А. Л. Google Android. Создание приложений для смартфонов и планшетных ПК [Текст] / А. Л. Голощапов. – СПб.: БХВ-Петербург, 2014. – 928 с.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).