Комплекс для вимірювання та реєстрації електромагнітних полів в діапазоні ННЧ - ДНЧ
DOI:
https://doi.org/10.15802/ecsrt2014/51336Ключові слова:
індукційний датчик, вимірювання магнітного поля, низькочастотні перешкодиАнотація
Вимірювання змінних магнітних полів в діапазоні низьких частот використовуються в різних галузях наукових досліджень, таких як геофізика, радіофізика, а також технічних областях, пов'язаних з проблемами управління, електромагнітної сумісності та дистанційного моніторингу роботи силових пристроїв - електродвигунів, генераторів, джерел живлення, перемикачів, електричних силових мереж і т.п. Тому створення універсальних засобів вимірювання магнітного поля, що задовольняє широким вимогам споживачів і спрощених методик розрахунку оптимальних параметрів компонентів вимірювального комплексу представляє актуальну задачу для розробника. Наукова новизна представленої роботи полягає в тому, що запропонована методика розрахунку широкосмугових індукційних датчиків магнітного поля, яка дозволяє вибрати оптимальні конструктивні параметри датчика, що задовольняють вимогам чутливості та смуги пропускання при знижених вимогах до шумових параметрів вхідного підсилювача. Методика також дозволяє розрахувати параметри підсилювального тракту, які забезпечують необхідний динамічний діапазон вимірюваних сигналів. Практична цінність роботи полягає в тому, що на прикладі створення трьохканального програмно-апаратного комплексу для вимірювань атмосферних електромагнітних завад в діапазоні низьких частот описаний і обґрунтований вибір конструктивних параметрів датчиків магнітного та електричного поля і трактів підсилення з метою отримання необхідної чутливості і частотного діапазону реєстрованих сигналів. Вимірювання параметрів приймальної частини комплексу показали досить гарну узгодженість з розрахунком. Програмна частина комплексу, реалізована на персональному комп'ютері, в режимі реального часу дозволяє оцінювати абсолютний рівень, спектральний склад, а також поляризаційні характеристики реєстрованих імпульсних, вузькосмугових та квазімонохроматичних полів, і накопичувати отримані дані в цілодобовому режимі.
Посилання
Бетче, В., Количественная оценка электромагнитных влияний в зоне электрифицированных линий [текст] / В. Бетче, Р. Крафт Р. // Железные дороги мира. – 1992. – № 4. – С. 24 - 29.
Tumanski, S. Handbook of magnetic measurements (Series in Sensors), Ch.4 – Magnetic sensors [текст] / S. Tumanski – CRC Press 2011.
Harriman, S. K., Magnetic Sensor Design for Femtotesla Low-Frequency Signals [текст] / S. K. Harriman, E. W. Paschal, U.S. Inan – IEEE Transactions on geo-science and remote sensing, Vol. 48, No. 1, January 2010, 396-402
Yedemsky, D.Ye., Experimental investiga-tion of the tweek field structure [текст] / D.Ye. Yedemsky, B.S. Ryabov, A.Yu. Shchokotov, V.S. Yarotsky – Adv. Space Res., 1992, 12, No 6. – P. 251-254.
Jean, A. G., Calibration of Loop Antennas at VLF [текст] / A. G. Jean, H. E. Taggart, J. R. Wait – Journal of research of the National Bureau of Standards-C. Engineering and Instrumentation, Vol. 65, No.3, 1961, p.189-193.
Сердюк, Т.Н., Выделение импульсных сигналов на фоне мощных помех от силовых сетей [текст] / Т.Н. Сердюк, А.В. Швец, В.К. Иванов – Электромагнитная совместимость и безопасность на железнодорожном транспорте. – 2011. – №1. – Д.: Изд-во ДНУЖТ, 2011. – С. 77-83.
Швец, А. В. Экспериментальное исследование распространения СНЧ-СДВ атмосфериков и динамика мировой грозовой активности [текст] / А. В. Швец // Дис. на соиск. уч. ст. канд. физ. – мат. наук. – госуниверситет им. А.М. Горького. – Харьков. – 1994. – 153 с.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).