Математична модель залежності зведеного бюджету від сукупної номінальної податкової ставки
DOI:
https://doi.org/10.15802/ecsrt2014/58354Ключові слова:
економіка, сукупна номінальна податкова ставка, крива Лаффера, податкиАнотація
В сучасних умовах трансформації економіки України великого значення набуває створення ефективного податкового механізму. На сьогодні надмірність податкового тягаря не дає змоги виробничим структурам вести нормальну економічну діяльність. Отже, вирішення проблеми визначення оптимального рівня податкового навантаження є актуальною задачею.
Метою даної роботи стало дослідження впливу сукупної податкової ставки на обсяг податкових бюджетних надходжень для зведеного бюджету України та визначення відповідності оптимуму податкової системи України за допомогою кривої Лаффера.
Побудовано криву Лаффера для економіки України на основі статистичних даних за період з 2005 по 2013 роки. Порівняння середньої величини сукупної номінальної податкової ставки, встановленої в Україні, з розрахованою оптимальною ставкою свідчить про надмірне податкове навантаження на економіку. Отримане нами значення оптимальної сукупної номінальної податкової ставки майже в чотири з половиною рази менше за встановлене в Україні у 2013 році.
На основі проведеного аналізу можна сказати, що за умови збереження пропорцій в ставках на окремі податки та нарахування, кожна з податкових ставок у період, що досліджувався, повинна була бути меншою. В той же час, як показав аналіз, у період з 2005 по 2013 рр. економіка України стала ще більш чутливою до зміни сукупної номінальної податкової ставки, що свідчить про негативний стан економіки.
Посилання
Лондар, С. Л. Моделі прийняття рішень з проблем вдосконалення податкової політики в умовах ринкової трансформації економіки України [Текст]: монографія / за ред. проф. В. Є. Юринець. – Львів: Львівський національний університет імені І. Франка, 2001. – 274 с.
Статистичний щорічник України за 2013 рік [Тескт]: Державний комітет статистики України – К.: ”Консультант”, 2013. – 560 с.
Чугунов, І. Я. Фінансово-економічне прогнозування і планування [Текст] / І. Я. Чугунов, Т. Г. Затонацька, А. В. Ставицький. – К.: ТОВ "Поліграф Консалтинг", 2007. – 312 с.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).